BEST FILM
  • Botie
    Ironmaster & Prime International Productions
  • GEHENNA: Darkness Unleashed
    Ka Zarr Productions
  • La Vie Magnifique De Charlie
    Bobby Huntley Films
  • Welcome To America
    Vis Entertainment Studios WINNER
BEST DIRECTOR
  • Bobby Huntley
    La Vie Magnifique De Charlie
  • Chad Eric Smith
    Rumination WINNER
  • Elvis Efamba
    Welcome To America
  • Michael Melvin
    The Fix
BEST SCREENPLAY
  • Adeyemi Lardner
    Botie
  • Bobby Huntley, Nikki Wade
    La Vie Magnifique De Charlie
  • Clovis Ebage, Elvis Efamba
    Welcome To America WINNER
  • Ka Zarr Coleman, Caleb J. Jackson
    GEHENNA: Darkness Unleashed
BEST ACTOR
  • Adeyemi Lardner
    Botie
  • Kelvin Drama
    Rumination
  • Ryan Atem
    Welcome To America
  • Tray Chaney
    "Undeniable" The Tray Chaney Story WINNER
BEST ACTRESS
  • Angus L. Whinfield
    Rumination
  • Kortnee Price
    La Vie Magnifique De Charlie
  • Nichole Chimere
    The Fix WINNER
  • Winstina Taylor
    Botie
BEST CINEMATOGRAPHY
  • Andy Evans
    Rumination
  • Anthony Commodore
    "Undeniable" The Tray Chaney Story
  • Elvis Efamba
    Welcome To America
  • Lakisha Hughes
    La Vie Magnifique De Charlie WINNER
BEST SUPPORTING ACTOR
  • Brandon Marcelas
    Don't Save Me
  • Desmond Finney
    Botie WINNER
  • Ron L. Cox
    Which Line Are You In?
  • W. Keith Scott
    GEHENNA: Darkness Unleashed
BEST SUPPORTING ACTRESS
  • Carolyn Miller
    Welcome To America WINNER
  • Kelly Richards
    DEADLY SILENCE
  • Kimia Workman
    The Fix
  • Nikki LaShae
    La Vie Magnifique De Charlie
BEST EDITOR
  • Dexter Brains
    Botie
  • Elvis Efamba
    Welcome To America
  • Kelvin Johnson
    Rumination WINNER
  • Stuart Haight
    "Undeniable" The Tray Chaney Story
BEST SHORT FILM
  • DEADLY SILENCE
    49th Parallel Films
  • Don't Save Me
    T & L Productions
  • Generation
    Pamela Woolford Films
  • Rumination
    Misterduke Productions WINNER
  • The Fix
    M.E. Melvin Films
  • Which Line Are You In?
    Cookie Carson Productions
BEST DOCUMENTARY
  • "Undeniable" The Tray Chaney Story
    Commodore Independent Filmworks WINNER
  • Twin Oaks Community
    Ka Zarr Productions
BEST SOUND
  • Brandon Cordy, Chuckey Charles
    La Vie Magnifique De Charlie
  • Jobe (ESEL Productions), Tee Forest
    Don't Save Me
  • Kelvin Johnson
    Rumination
  • Stuart Haight
    "Undeniable" The Tray Chaney Story WINNER
Facebook    Twitter    Instagram    YouTube